שלבקת חוגרת – שובו של הווירוס…

moran2013
סגור לתגובות על שלבקת חוגרת – שובו של הווירוס…
כולנו מכירים את מחלת "אבעבועות הרוח", ולכולנו די לא אכפת איך קוראים לוירוס שגורם לה. ההנחה הרווחת היא שאתה חוטף את זה פעם אחת וגמרת עם זה. אבל (תמיד יש "אבל"…) מסתבר שה- Varicella Zoster, הוירוס שגורם לאבעבועות הרוח לא בהכרח גמר אתנו. עם ההחלמה מהאבעבועות, הוירוס נשאר בגוף שלנו, במצב רדום, במערכת העצבים. הוא "ישן" שם שנים, לפעמים חיים שלמים, אבל לפעמים הוא מתעורר. לרוב (אבל לא "רק") זה קורה כשמערכת החיסון שלנו נחלשת באופן משמעותי.
חשבתם שנפטרתם ממנו?... אז זהו. שלא. (OpenClipartVectors at Pixabay)

חשבתם שנפטרתם ממנו?… אז זהו. שלא. (OpenClipartVectors at (Pixabay

מערכת החיסון שלנו נוטה להיחלש בגיל מבוגר, אבל היא מושפעת גם ממצב רגשי (משברים קיצוניים, או סטרס מתמשך), מחלות קשות או טיפולים (למשל עקב טיפולים בסרטן או איידס, המדכאים את המערכת החיסונית). כשהוירוס הזה מתעורר וחוזר להיות פעיל, הוא חוזר במלוא הכוח, במחלה שמכונה "שלבקת חוגרת" (או בלועזית "הרפס זוסטר", או "Shingles").

לא נעים – בכלל.

שלבקת חוגרת היא מחלה מאד לא נעימה – בלשון המעטה. מדובר בהתפרצות של נגעים עוריים מגרדים (שלפוחיות), המלווים בדרך כלל בכאבים עזים. הוירוס שחזר להיות פעיל למעשה תוקף את העצבים עליהם הוא יושב, ולכן ההתקף איננו בכל הגוף, אלא באזורים שאותם עצבים ספציפיים מעצבבים  (למשל מהגב התחתון עם הקרנה לרגל, או מהגב אל קדמת החזה וכו). גם תסמיני הכאב יהיו כאלה שנובעים מבעיה עצבית, והקשת כאן רחבה: כאב חד, תחושת שריפה, דקירות, זרמים חשמליים, מנגד תתכן גם תחושת קור קיצוני, כבדות של האזור הנגוע, נימול, חוסר תחושה ועוד. על פי רוב, הסימפטומים הם בצד אחד של הגוף, ולא דו-צדדים. עוצמת הכאב משתנה, ויכולה לנוע ממצב של כאב קל בלבד, ועד לכאבים עזים שמשביתים זמנית את האדם מתפקוד.

החדשות הטובות – אפשר לצאת מזה

התקף של שלבקת חוגרת נמשך בדרך כלל שבועות אחדים, ואז בדרך כלל השלפוחיות נעלמות יחד עם הכאב. עם זאת, אצל חלק מהחולים הכאבים נמשכים גם לאחר היעלמות השלפוחיות, ויכולים להמשך עוד מספר חודשים. רק במקרים נדירים העצב לא לגמרי מחלים והבעיה הופכת לכרונית. אחד הגורמים שישפיעו משמעותית על משך ההתקף ועצמתו הוא סוג הטיפול שיינתן, והתזמון שלו.
הרפואה המערבית מטפלת בשלבקת חוגרת באמצעות טיפול תרופתי אנטי וירלי, תרופות נגד הרפס, תרופות אנטי דלקתיות, ותרופות שונות נגד כאבים. יעילות הטיפול התרופתי איננה אחידה, ולחלק מהתרופות תופעות לוואי לא פשוטות, חלקן דורשות מעקב אחר תפקודי כליות ואנזימי כבד בזמן הטיפול.
דיקור סיני יחזיר לכם את החיוך (WaltiGoehner at Pixabay)

דיקור סיני יחזיר לכם את החיוך
(WaltiGoehner at Pixabay)

החדשות העוד יותר טובות  – אפשר לצאת מזה מהר ובבטיחות

גם לרפואה האינטגרטיבית מענה משמעותי למחלה. הניסיון הקליני מראה שהדיקור הסיני יעיל מאד במקרים האלה. טיפול ממוקד ונכון מקל על הכאבים, מקצר את זמן ההחלמה, ושיעור הסיבוכים של  Post Herpetic Neuralgia (הכאבים העצביים הנמשכים גם לאחר היעלמות הפריחה ההרפטית) נמוך ביותר. במקביל, טיפול בתדרים אלקטרו-מגנטיים (ביורזוננס) עוזר למערכת העצבים להחלים ולהשתקם, ובדרך כלל יומלץ למטופל לקחת מכשיר תדרים הביתה בהקדם האפשרי. טיפול יום-יומי כזה בבית, מאפשר תמיכה רציפה לגוף בין מפגש אחד לשני בקליניקה, והתדרים עוזרים לגוף להתגבר. ראינו שוב ושוב מקרים שבהם כבר התחילה פגיעה במערכת העצבים (קרי כאב חד), וטיפול נכון בתדרים עשה את העבודה ועזר למערכת העצבים להשתקם כמו באורח פלא.

ומה אחר-כך? ואם זה יחזור?

חזרה של אפיזודות של שלבקת חוגרת קיימות. היות ואנחנו מעוניינים למנוע חזרות כאלו, האבחון יתמקד בזיהוי הסיבות בגללן נחלשה מערכת החיסון, ובנוסף לטיפול בהתקף הפעיל, נחזק גם את המקומות האלה. הדבר יעשה באמצעים של הרפואה הסינית (צמחי מרפא והמלצות תזונתיות),  והטיפול בתדרים. גם כאשר הטריגר להתפרצות המחלה היה סטרס משמעותי, הטיפול המונע חשוב. היכולת שלנו להתמודד עם סטרס חשובה ביותר לבריאות שלנו, ולרוב, אחרי סדרת טיפולים היכולת הזו עולה (עוד על סטרס ובריאות כאן). 
טיפול מהיר ואינטנסיבי הוא מילת המפתח לגבי שלבקת חוגרת. שילוב של רפואה סינית ורפואת תדרים מעצים את הטיפול, מאפשר תמיכה רציפה לגוף, ומגדיל את הסיכוי להחלמה מהירה ומלאה.  ניתן להפוך את האפיזודה של שלבקת חוגרת לזיכרון לא נעים, ללא שאריות. 
כדי להפסיק את הכאב ולהחלים מהר יותר, צרו קשר, או הזמינו תור עכשיו.