עייפה? חלשה? תנודות במצבי רוח? יכול להיות שזו בלוטת התריס

moran2013
סגור לתגובות על עייפה? חלשה? תנודות במצבי רוח? יכול להיות שזו בלוטת התריס

בעיה בבלוטת התריס מתגלה, בדרך כלל, אחרי שפנית לרופא עם מספר תסמינים שאת לא מוצאת ביניהם קשר:אלו יכולים לכלול פעימות לב מואצות או תחושת עייפות ולאות, שיער קשה ושביר, ידיים ורגליים קרות, בעיות עיכול או מעי רגיז, לחץ דם נמוך, ווסת לא סדירה, הרגשה 'שזו לא ממש מי שאת זוכרת שאת'. יתכן ששמת לב שטמפרטורת גוף שלך נמוכה ואת חווה מחלות ללא חום.

מרגישה שאת כבר לא עצמך? (pixabay)

מרגישה שאת כבר לא עצמך? (pixabay)

שאלון התסמינים שבסוף הכתבה יעזור לך לבדוק את הסבירות שיש לך בעיה בבלוטת התריס.
'בעיה בבלוטת התריס' – מה זה בכלל?

בלוטת התריס היא בלוטה באזור הצוואר שמפרישה הורמונים המשפיעים על קצב המטבוליזם בגוף. היא משפיעה על משק הסידן בגוף ועל קצב הגדילה והתפקוד של מערכות רבות בגופנו. בראיה מערבית, הבעיות הנפוצות ביותר בבלוטת התריס הן תת-פעילות בלוטת התריס (פתולוגיה שנקראת 'השימוטו'), ויתר פעילות בלוטת התריס (פתולוגיה על שם 'גרייבס'). שתיהן משקפות מצב של בעיה אוטואימונית, מצב בו הגוף תוקף את בלוטת התריס. בשני המצבים מדובר בבעיה דלקתית הפוגעת בתפקוד בלוטת התריס ובמערכת הפיזיולוגית התומכת בתפקוד התקין שלה.

אם רופא המשפחה חושד שיש בעיה בבלוטת התריס, דבר ראשון הוא יפנה אותך לבדיקות דם.  בדיקה ראשונית וכללית ביותר תבדוק את רמות ה-TSH – ההורמון שנותן לבלוטת התריס הוראה לעבוד יותר. רק בדיקות מעמיקות יותר יבדקו גם רמות הורמוני התריס (T4, T3, T3 reverse), או הימצאות חלבונים שיכולים להצביע אם מדובר במצב אוטואימוני או בגידול בבלוטת התריס. כדאי לשים לב שלא כל רופא מקפיד לכלול את כל הבדיקות האלה בהפניה שלו.

הבדיקה 'תקינה' ובכל זאת את מרגישה לא טוב? בהחלט ייתכן!

TSH הוא ההורמון המורה לבלוטה לייצר עוד הורמונים. בארץ מקובל להתייחס למספר 4.5 כערך תקין של הורמון ה-TSH, אבל חשוב להבין שיש ויכוח מהותי בנושא. קלינאים רבים בעולם טוענים כי תוצאה של TSH מעל ל-2.5  (ולא 4.5) כבר מעידה על מצב 'סאב-קליני' של תת-פעילות בלוטת התריס. מצב סאב קליני אומר שלמרות ולכאורה תוצאות הבדיקה תקינות (הרי התקבל ערך נמוך מ-4.5) את בכל זאת תסבלי מהתסמינים. ברוב המקרים, מצב כזה לא יטופל על ידי רופא המשפחה שלך, ובצדק: דרך הטיפול היחידה שעומדת לרשותו של רופא המשפחה או האנדוקרינולוג היא טיפול תרופתי, והם לא רוצים שתיקחי תרופות שלא לצורך. מאידך, לא ניתן להשאיר מצב של תסמינים מורגשים ללא טיפול אם ערך ה-TSH גבוה מ-2.5. המצב לא ישתפר מעצמו, ועלול אפילו להחמיר. נדרש טיפול שאינו תרופתי.

אז איך מאבחנים?

בדיקות הדם שתוארו כאן אינן חזות הכל. במצב של בעיה בבלוטת התריס מעורבים מגוון שחקנים שאת כולם חשוב לבדוק, והם חלק בלתי נפרד מהאבחון שאני עושה במרפאה. הנה חלק מאותם שחקנים שחשוב לבדוק:

  • חוסר בוויטמינים ומינרלים (שהם הבסיס להמרה של T3 ל-T4).
  • הימצאות מתכות כבדות בגוף (הן מפריעות להמרה של T3 ל-T4).
  • רמות היוד בגוף (היוד קשור קשר הדוק לייצור הורמוני בלוטת התריס).
  • אלרגיות ואי סבילות למזונות שונים. אלו משפיעים על המצב הדלקתי בגוף ומעודדים מצבים אוטואימוניים כמו דלקת בבלוטת התריס.
  • בדיקת מערכת העצבים האוטונומית בצוואר (האחראית – לא פחות מה-TSH – על וויסות פעילות התריס).
  • בדיקה של מווסתי דלקות בגוף – פעילות נכונה שלהם תומכת בריפוי
  • בדיקת טמפרטורה (עקבית לאורך זמן), שכן בלוטת התריס אחראית בין היתר לוויסות חום הגוף, ושינויים בחום הגוף יכולים להעיד על תנודות במצב הבלוטה.

את כל אלו ועוד אני מאבחן באופן מדויק ולא פולשני בקליניקה. האבחון נעשה הן באמצעות טכנולוגיה מתקדמת הן באמצעות אבחון סיני מסורתי. אבחון כזה נותן תמונה מדויקת ביותר על המצב הקליני שהוביל לבעיות בבלוטה, ומאפשר לי לתת לך טיפול אישי וממוקד, הנותן תוצאות מרשימות. עיקר הטיפול מתבצע באמצעות דיקור ושידור תדרים אלקטרומגנטיים עדינים לגוף (שאינם מורגשים כלל על פי רוב). אלו משפיעים באופן ישיר על המקום הבעייתי ותומכים בו בתהליך הריפוי העצמי.

באמצעות הגישה הייחודית לאבחון בה אני עובד ואותה אני גם מלמד – כל רמות הטיפול וטכניקות הטיפול “מדברות” בשפה אחת. כך אני יכול ליצור אינטגרציה וסינרגיה אמתית בין שיטות הטיפול, והדבר מביא לתוצאות ניכרות ובמהירות.

את יכולה כבר עכשיו לדעת אם יש סבירות לכך שאת סובלת מבעיה בבלוטת התריס, לשם כך בנינו שאלון שיעזור לך בכך