מה יותר בריא: שברולט או יונדאי?

הבריאות שלנו היא קצת כמו מכונית: היא חשובה לנו כדי לעמוד במשימות החיים ולממש תכניות. היא נותנת לנו עצמאות, מקלה על חיינו, ומביאה לנו שמחה. ומעל הכל: לרוב אנחנו לוקחים אותה כמובנת מאליה. בעיקר עד שמשהו משתבש. אבל איך אנחנו מעריכים מצב של מכונית? רק לפי שנת ייצור? או רק לפי המהום המנוע? לא ולא. אנחנו נבדוק גם נפח מנוע, היסטוריה של ביקורים במוסך, קילומטרז', את החלל הפנימי, ועוד ועוד.
אז איך דבר פשוט כמו מכונית אנחנו בודקים מכל כך הרבה זוויות, ואת הבריאות שלנו לא?

בריאות = אין מחלה?

רפואה קונבנציונאלית, רפואה אלטרנטיבית

כשמתסכלים צר רואים פרטים (Pixabay)

יש לנו נטייה לתפוס את המושג "בריאות" כ"היעדר מחלה". החשיבה הזו אופיינית לנו כפרטים, ולמערכת הבריאות שלנו בכלל. אבל כמו שלא נבחר מכונית רק לפי מצב המנוע, הבריאות שלנו היא דבר הרבה יותר רחב מאשר רק "אם יש או אין מחלה".
תפיסה רחבה של הבריאות שלנו היא הבסיס לשימורה.
הבריאות שלנו היא המצב הכולל שלנו מבחינה גופנית, התנהגותית, ונפשית. ככל שאלו מאוזנים ואיתנים, הבריאות שלנו טובה יותר, והגוף שלנו יוכל להתמודד טוב יותר עם כל אתגר שיוצב בפניו.
הבריאות שלנו מושפעת מגורמים שונים:
  • גורמי מחלה חיצוניים (רעלנים, חיידקים, וירוסים פטריות וכו'),
  • מהכימיה בתוך הגוף שלנו (מה שאנחנו אוכלים, רמת הפעילות הגופנית ועוד),
  • סטרס. מתח תמידי פוגע במערכות גוף שונות והופך את הגוף לכר פורה להתפתחות מחלות (כדוגמת סוכרת, יתר לחץ דם, דלקות מפרקים, בעיות קשב וזיכרון, מעי רגיז, כאבי ראש, ועוד ועוד). משמעות הדבר היא שגם אם בדיקות הדם שלנו תקינות, אם אנחנו סובלים מסטרס משמעותי ומתמשך, הבריאות שלנו פחות איתנה ממה שנראה לעין.
נראה שהערכה נכונה של הבריאות שלנו דורשת התייחסות רחבה, ולא די בעשיית בדיקה גופנית.

נו? אז מה הקשר בין המכונית והרפואה?

הרפואה המערבית המודרנית מגויסת במלוא עצמתה להתמודדות עם משברים רפואיים, וזאת עם הישגים מרשימים. מיליוני חיים ניצלו בזכותה, תוחלת החיים עלתה משמעותית בזכותה. אבל הרפואה ה"קונבנציונלית" עדיין פועלת לפי הנוסחה "בריאות פירושה היעדר מחלה". לרוב ,יש התייחסות שטחית בלבד לגורמים אחרים – מלבד האספקט הפיסי – המשפיעים על בריאותינו, אם בכלל. קיימת התעלמות יחסית מתזונת המטופל, מהרגלי הפעילות והשינה שלו. לא תמיד לוקחים בחשבון את רמת הסטרס של המטופל, ולא תמיד היא מטופלת. גורמים חברתיים המשפיעים על מצב הבריאות (כגון אבטלה, בעיות במשפחה ומצב כלכלי) על פי רוב לא מובאים כלל בחשבון.
הרפואה האלטרנטיבית לעומת זאת מרחיבה את ההסתכלות. לא נתפסת רק לקצה של המחלה. היא מביאה את הרעיון שצריך לטפל באדם, ולא במחלה.

שילוב הרפואות – האלטרנטיבה הבריאה.

רפואה משולבת אינטגרטיבית

כשמסתכלים רחב רואים יותר (Pixabay)

הרפואה האינטגרטיבית – המשלבת – מנסה ליהנות משני העולמות, לשלב מזרח ומערב. מבלי לדחות את יתרונותיה של הרפואה המערבית, היא מוסיפה את ההסתכלות הרחבה. ביחד, שתי הרפואות נותנות לנו מענה רחב ועצמתי שמקיף את כל האספקטים של הבריאות. ברפואה האינטגרטיבית "הבריאות" נתפסת כמצב של רווחה פיסית, מנטלית, רגשית, חברתית ורוחנית, המאפשרת לאדם להיות פעיל ומעורב בחיים. היא מכוונת לטפל במחלה כמו גם באדם בשלמותו. זאת, תוך התייחסות לגורמים פיזיים, נפשיים, רגשיים, חברתיים ורוחניים המשפיעים על בריאות וחולי. כל מטופל מקבל תכנית בריאות אישית המבוססת על הצרכים והנסיבות האישיים שלו. המטופל מקבל ייעוץ תזונתי, וטיפים רלוונטיים לאורח החיים שלו. גורמים חברתיים המשפיעים על בריאות המטופל (כמו למשל אבטלה, קשיים בין-אישיים ומצב כלכלי) נלקחים בחשבון במסגרת הטיפול, הוא לומד כיצד לזהות דחק, כיצד לנהלו וכיצד לצמצם אותו. כל זאת מבלי לבטל את מקומה של הרפואה המערבית. הרפואה האינטגרטיבית תיעזר בכל גישה טיפולית הרלוונטית לענות על צרכיו של המטופל. הדגש הוא על קידום הבריאות ורפואה מונעת. במפגש אישי, בגובה העיניים, המטופל מועצם ומקבל מידע, והנו חלק אינטגרלי מתהליך קבלת החלטות.
לסיכום, הבריאות שלנו מקנה לנו את היכולת להיות פעילים ושמחים בחיינו, להתמודד עם אתגרים פיזיים, מנטליים ורפואיים. אבל היא תלויה באספקטים רבים של חיינו. כשאנו פונים לטיפול ברפואה אינטגרטיבית, אנחנו לוקחים את כולם בחשבון. אנחנו מטפחים בריאות טובה יותר.
לקביעת פגישת אבחון וייעוץ ללא תשלום – צרו קשר

 

Related Articles

1 Comment. Leave new

כתבה ברורה ומובנת, נעימה לקריאה וממצה את רעיון הרפואה המשולבת, אשר משלבת ידע מהמזרח והמערב.
תודה